To mænd på 26 og 27 år er tiltalt for menneskeudnyttelse i en sag, hvor fire drenge fra Odsherred ifølge anklagemyndigheden blev sat til farligt arbejde på et asbestholdigt tag i Sønderjylland.
Drengene var mellem 13 og 15 år og gik i samme skoleklasse. Ifølge anklageskriftet blev de sendt op på taget uden åndedrætsværn og uden pauser. Samtidig fik de ikke den løn, de var blevet lovet.
Sjællandske Nyheder har fået aktindsigt i anklageskriftet, hvor det fremgår, at drengene ifølge anklagemyndigheden blev rekrutteret ved at udnytte deres manglende indsigt, letsind eller afhængighedsforhold.
Sagen retter sig mod de to mænd bag firmaet LM Multiservices. Anklagemyndigheden vurderer, at arbejdsforholdene udsatte drengene for fare for liv og helbred.
Det betyder også, at de fire børn kan bære en sundhedsrisiko med sig i mange år frem. Konsekvenserne af asbestpåvirkning kan i værste fald først vise sig årtier senere.
Det er endnu ikke fastlagt, hvornår sagen skal behandles i retten, men den ventes at strække sig over fire retsdage. Det bliver her afgjort, om de tiltalte findes skyldige.
Sagen om LM Multiservices er kommet frem efter virksomhedens møde med Arbejdstilsynet i efteråret 2024. Siden da er de to tiltalte blevet sat i forbindelse med flere andre kontroversielle og til dels ulovlige forhold.
Det gælder blandt andet ulovligt asbestarbejde i et villakvarter i Hørve, påståede trusler mod ansatte og en dom for som uautoriserede vagter at have lagt to teenagere i håndjern ved Højby Skole.
Derudover er der tråde til en sag, hvor et vejhjælpsfirma med adresse i Hørve mistænkes for at have narret bilister gennem hjemmesider, der lignede kendte forsikringsselskabers.
Ifølge anklageskriftet tegner der sig dermed et bredere billede af et forløb, hvor unge og andre personer skal være blevet udnyttet systematisk. Anklagemyndigheden har derfor rejst tiltale for menneskeudnyttelse.
De to mænd nægter sig ikke omtalt i kildeteksten, og skyldsspørgsmålet er endnu ikke afgjort ved domstolene.