Kultur

Jubilæum på hjul og i manegen: Cirkus Baldoni kommer til Tølløse

Lars Christensen
Lars Christensen9. august 2026
Juggler balancing a club on head with others in hands under dramatic lights

Foto: Beyza Kaplan — Pexels License

Cirkus Baldoni lægger onsdag vejen forbi Tølløse, hvor det store cirkustelt bliver slået op som led i årets turné.

Besøget falder sammen med en særlig milepæl for det danske cirkus, der i år fejrer sin 25. sæson. Derfor har Baldoni sammensat en jubilæumsforestilling med en bred vifte af numre i manegen.

Publikum kan blandt andet opleve Peter Nørgaard som sprechtallmeister. Han præsenterer både løven Leonardo og hunden Charlie på armen, mens han samtidig binder forestillingen sammen fra start til slut.

Undervejs forsøger han også at få styr på den “ægte” dinosaur, som ifølge forestillingen er forvildet ind i manegen. Det er et af de elementer, der skal give jubilæumsshowet ekstra kant.

Programmet rummer desuden klovneri, trampolinkunster, rulleskøjteartister, luftnumre og jonglering. Dermed lægger Cirkus Baldoni op til en klassisk cirkusoplevelse med både tempo, humor og spektakulære indslag.

Turnéstoppet i Tølløse bliver dermed en del af markeringen af et kvart århundrede med Cirkus Baldoni på de danske landeveje.

AI har i samarbejde med en ægte person assisteret med udviklingen af denne artikel.