I Holbæk bymidte bliver julen budt velkommen, når det store juletræ i centrum tændes og markerer begyndelsen på den hyggelige, mørke tid. Her er der lagt op til en stemningsfuld eftermiddag, hvor byens julelys samler både store og små.
Julemanden er som altid inviteret med for at hjælpe med at erklære juletiden åben, og borgmester Christina K. Hansen holder juletræstændingstalen, før hun sammen med Julemanden tænder det store træ. Der bliver også juleoptog, julelys, musik og dans samt julegodter til de mindste, så der er god, gammeldags julehygge hele vejen igennem.
Fri entré.
Julemanden har denne eftermiddag travlt med både at tænde lyset på juletræet og hilse på så mange søde børn som muligt, men han kan desværre ikke nå at tale med alle. Heldigvis er der aftalt, at han besøger Holbæk bymidte hver weekend frem til jul, så der bliver rig mulighed for at hviske juleønsker til ham, få en hilsen og tage et billede sammen med ham.
Der er altså lagt op til en dag med julelys, forventning og fælles stemning i Holbæk bymidte, og arrangørerne glæder sig til at tænde julelyset sammen med alle, der kigger forbi.
